Tradycyjne metody izolacji przeciwwilgociowej zakładają stosowanie materiałów stałych takich jak papy i folie. Hydroizolacja może być wykonana o wiele szybciej i skuteczniej. Można użyć do tego materiałów o płynnej konsystencji. Dodatkową zaletą jest oprócz skuteczności w działaniu, efektowny wygląd.
Żywica na taras zamiast płytek.
Płynna hydroizolacja
Żywica zastosowana na nawierzchnię tarasu nie wymaga nawierzchni idealnie równej. Jej konsystencja sprawia, że rozpływa się samoistnie i układa zgodnie z prawami grawitacji w idealnym ustawieniu horyzontalnym. Z łatwością przylega do różnych rodzajów materiałów. Nawet do szczególnie opornych na wszelkie substancje klejące poliuretanów, takich jak PVC. Niezbyt duża gęstość żywicy nie powoduje zbytniego obciążenia powierzchni, nawet w wypadkach stosowania jej na podpartych tylko z jednej strony balkonach. Poza tym warstwa żywicy nie przekracza kilku milimetrów grubości.
Jako warstwa nawierzchniowa
Żywica może stanowić ostatnią warstwę wykończeniową. I w zależności od natężenia ruchu na balkonie lub tarasie, może być wykonana w kilku wersjach grubości i składu.
Na balkony usytuowane przy sypialniach wystarczy cienka warstwa żywicy nanoszona na idealnie przygotowana powierzchnię betonową za pomocą standardowych narzędzi malarskich.
Dla tarasów, na które prowadzą drzwi z dużych salonów użytkowanych przez znaczną liczbę mieszkańców, poleca się wylewkę żywiczną samopoziomującą o grubości nieprzekraczającej dwóch do trzech milimetrów z pigmentem barwiącym strukturę przekroju warstwy żywicy.
Plusy i minusy polimerowych powłok podłogowych
Natomiast tarasy z zejściem do ogrodu mogą wymagać dodatkowego zabezpieczenia przed zarysowaniami naniesionym piaskiem. Twardości strukturze dodaje suplement składników mineralnych do składu żywicy. Zazwyczaj jest to piasek kwarcowy.