Najistotniejsza jest wodoszczelna instalacja, zapobiegająca nawet najmniejszemu wyciekowi. Dostępne są trzy możliwości zaizolowania powierzchni: płynny uszczelniacz, membrana (kołnierz) uszczelniająca oraz gotowa płyta uszczelniająca do wyłożenia płytkami. Po drugie, przepływ – słaby może spowodować, że korzystanie z prysznica będzie niekomfortowe. Dlatego istotne jest to by spadki w prysznicu wynosiły przynajmniej 2%. Należy też pamiętać o:
– długości: najlepiej wybrać taki odpływ, którego długość będzie zbliżona do wielkości prysznica, co zapewni dobre odprowadzenie, a tym samym będzie łatwiejszy w montażu.
– wysokości instalacji: jest uzależniona od rodzaju bariery zatrzymującej zapachy z kanalizacji. Jeśli odpływ liniowy ma zasyfonowanie, wówczas jego wysokość powinna wynosić minimum 50 mm.
– wodnym zamknięciu: jeżeli zamierzamy zainstalować odpływ liniowy w prysznicu, który nie będzie zbyt często użytkowany, wówczas fachowcy zalecają nie wybierać odpływów z zasyfonowaniem 50 mm, ponieważ woda w syfonie może zostać wyssana, a w efekcie pojawi się nieprzyjemny zapach. Zasyfonowanie wodne możemy zastąpić membraną, magnetycznym zaworem, syfonem. Na rynku są również odpływy wyposażone we wtórny odpływ wody, które umożliwiają odprowadzenie wilgoci z powierzchni pomiędzy glazurą, a hydroizolacją.
Powłoka hydroforbowa dodaj ją na szkło i ceramikę
– regulowanych nóżkach: są przydatne w trakcie instalacji odpływu, ułatwiają dostosowanie wysokości odpływu do wysokości prysznica.
– łatwym czyszczeniu: kiedy wybieramy odpływ liniowy, upewnijmy się że ma on dostęp do zasyfonowania od góry.
– designie rusztu: przed wyborem upewnijmy się, że grubość rusztu jest odpowiednia do powierzchni, którą zastosujemy. Większość rusztów ma regulowaną wysokość, co powinno rozwiązać problem.